AC Circuit
A light bulb is rated 100W for 220 V AC supply of 50 Hz. Calculate (a) resistance of the bulb. (b) the rms current through the bulb.
the given can be listed as
Power P = 100W
To Find , Resistance R = ?
Solution -

the given can be listed as
Power P = 100W
📏 Length & Area Converter Convert length and area betwee…
🔍 Lens Formula Calculator Enter any two quantities and the …
The data that we can put forward from this question is , Length L= 100cm …