American Curriculum
A soccer ball of mass 420 g is kicked at 20 m/s towards the goal post. Calculate the momentum of the ball.
Given data here are
mass, m= 420g = 0.420 kg
velocity , v= 20m/s
therefore momentum p = mv
p= 0.420 x 20 = 8.40 kgm/s

Given data here are
mass, m= 420g = 0.420 kg
velocity , v= 20m/s
therefore momentum p = mv
p= 0.420 x 20 = 8.40 kgm/s
His assumptions (1) Newton thought that light is made up of light tiny an…
Surface Tension Properties Of Liquid 👉Force of cohesion:- It is force bet…
(1) Matter wave represents the probability of tinding a particle in space.…